AnasayfaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Koridor

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Dark_Ekselans
Çaylak Oyuncu
Çaylak Oyuncu
Dark_Ekselans

Erkek Mesaj Sayısı : 9
Yaş : 22
Yer : ankara
Kayıt tarihi : 02/01/09

MesajKonu: Koridor   Cuma Ocak 02, 2009 9:49 pm

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE SÖYLEYİM BU OYUN FREEWARE DİR VE DAĞITILMASI SERBESTTİR. ! ZATENN OYUNDADA YAZIYOR.

Koridor - 4 Part -(%1000 türk oyunu)

rapidshare.com Koridor.part1.rar
rapidshare.com Koridor.part2.rar
rapidshare.com Koridor.part3.rar
rapidshare.com Koridor.part4.rar

açıklama
Son dönemlerde Türk Oyun Sektöründe bazı kıpırdanmalar olduğu birgerçek. İstanbul ve Pusu gibi önemli projelerin yanı sıra pek çok Türkprogramcısı da kendi çabaları ile bazı oyunlar hazırlamaya başladılar.Bunlardan biri de çat kapı ofisimize gelen Koridor "İnfaz Listesi"isimli oyun oldu. Zarfını açıp oyunu bilgisarımıza kurana kadar büyükbir şaşkınlık içerisindeydik. Hakan Nehir isimli programcıarkadaşımızın tamamıyla kendi çabası ile hazırladığı ve oyunun heranına emeğini yansıttığı bu projeyi incelerken de heyecanımız dinmedi.Temel olarak FPS tarzı olan oyunda, rehine kurtarma, terörist avı,önemli kişileri ele geçirme gibi aynı türdeki büyük yapımlardagördüğümüz hemen her çeşit aksiyon mevcut.

Önyargıları bir kenara bırakalım

Diğer tüm Türk yapımı oyunlarda olduğu gibi Koridor isimli bu oyunu daincelerken oyunun hatalarını didiklemek yerine onun güzelliklerini vegerçekten üzerinde harcanan emeğe saygı duymak gerek. İlk baştavasatmış gibi görünen teknik yapısına rağmen Hakan arkadaşımız yaptığıiş gerçekten taktire şayan.

Koridorun hikayesi de gerçekten ilginç. Son dönem Irak' ta meydanagelen olaylardan sonra ortaya çıkan kaos ve boşluk ortamı bir çok terörgrubunun iştahını kabartmıştır. Bu örgütlerden birisi, masum Irakhalkıyla hiçbir ilgilerinin bulunmadığı halde sanki onlar adınamücadele ediyormuş gibi bir dizieyleme başlamıştır. Bu eylemler çerçevesinde bir çok Türk vatandaşı dakaçırılmış ve bazıları öldürülmüştür. Bu olayları incelemek ve bunlarınarkasındaki terör örgütünü çökertmek amacıyla Türkiye'de "Koridor"adındaki özel bir birim devreye girer. Bu birim içinde yetiştirilmişaskerlerden birisi olan "Duman" kod adlı özel tim elemanıdır vebelirlenen görevleri gerçekleştirmek üzere seçilir.

Ana men baktığımızda gayet basit ve anlaşılabilir olduğunu görüyoruz. Ayarlarbölümü fazlasıyla detaylı değil, ama Eğitim bölümü ve Görev emri bölümügüzel düşünülmüş. Özellikle Görev emri isimli seçenekte karakterimizeverilen son derece şerefli ve bir o kadar da tehlikeli görevinayrıntılarını öğreniyoruz. Yeni oyun seçeneği ile ilk görevimizebaşladığımızda bir kez daha şaşırıyor ve Hakanı tebrik ediyoruz. Çünkügörevimizden hemen evvel minik bir video izliyoruz ve eminim ki Hakanbu videoların özellikle üzerinde durmuş. Videolarda kimi zaman çevredetaylarını kimi zamanda kaçırılan rehinelerin hallerini izliyoruz.Ardından yükleme ekranı ile görev ayrıntılarımızı görüyor ve aksiyonagiriyoruz.

Gerçekçilik için özel emek gösterilmiş

Tipik bir FPS oyunu olan Koridor, Quake 3 motoru üzerine monte edilmişve Hakanın da kendi belirttiği üzere çeşitli siteler ve oyunlardakimodelleme örnekleri kullanılarak hazırlanmış. Oyunun ana iskeleti Quake3e ait olduğundan tuş kombinasyonları, teknik alt yapı Quakeiandırmasına rağmen oyunun genel görünüşü Counter Strikea benziyor.Görev yapısı da gayet basit olan Koridorda Duman isimli özel askeriyöneterek terörist avlama görevlerin yapıyoruz.

Teknik anlamda kesinlikle bahsedilmesi gereken ayrıntılara gelince. Birkere Hakanın belirttiği üzere nişan alma sistemi mümkün olduğuncagerçekçi tutulmaya çalışılmış. Yani koşarken isabetli atış yapmakneredeyse imkansız. Başarılı atış için ya durarak ya da çömelerek ateşetmek gerekiyor. Minik bir ayrıntı da çevredeki çimen çalı ve siperlerikullanmaktan geçiyor. Yani çalı arazide, çimenler arasındaeğildiğimizde teröristler tarafından daha az görülüyor, yeterinceyanımıza gelmeden fark edilmiyoruz. Oyunda kullanılan önemliözelliklerden biri de bölgesel hasar sistemi. Ayaklarından vurulanaskerler en az hasarı alırken, gövdeden daha yüksek seviyede hasaralıyorlar. Kafaya isabet eden atışlar ise kesin ölüm ile sonuçlanıyor.

Koridoru oynarken en çok hoşumuza giden yön hiç şüphe yok ki yapay zekaoldu. Daha ilk bölümde dahi yaptığımız tek bir dikkatsizlik bile hemenkafamızdan aldığımız kurşun darbesi ile kendimizi yerde bulmamıza nedenoldu. Bu yüzden tüm oyun boyunca tetikte ve yere çömelerek ilerlemeihtiyacı duyduk. Düşmanlar ise bizi gördüklerinde hemen saklanacak birnoktaya geçiyor ve kendilerini güvene alıyorlar. Ayrıca uzaktandürbünlü tüfek ile atış yapan düşmanlar ise kesinlikle affetmedenkafamıza attıkları mermilerle ani ölümlerimize neden oluyorlar.

Artılar ve eksiler bir arada

Koridor oyununa genç bir programcının üstün emeğine saygımızdan dolayıpembe gözlüklerle bakmak istesek de maalesef kimi zaman oyunçökmelerine varacak seviyede hatalar ile karşılaştık. İlk olarak dikkatçeken ve önem derecesi yüksek olmayan hataların başında çevredizaynının yeterince dolu olmaması geliyor. Eğer daha fazla obje ileharitalar doldurulabilirse görünüm daha şık olacak diye düşündük. Birdiğer unsur da düşmanların tam olarak nerede olduğunu fark edememek.Kimi zaman ateş altında olduğumuzu hissettek de bize kimin ateşettiğini uzun süre arayıp bulamadığımız olabiliyor. Ayrıca kurşundeğiştirme ve silah değiştirme animasyonları olsaydı oynanabilirlikepey yükselirdi. Kimi yerlerde de karakterimizin sıkışma problemi sorunyaratabiliyor. Son ve en önemli hata ise kesinlikle üzerinde durulmasıgereken çökme problemi. Koridorun tüm işletim sistemlerine uymamasındanya da sistemi fazla zorlamasından kaynaklandığını düşündüğümüz birproblemden dolayı oyun her an çökebiliyor. Kimi zaman otomatik saveanında kimi zaman ise düşmana ateş ederken bir anda windows hatası ilemasaüstüne dönebiliyoruz.

Bahsettiğimiz bu hatalara rağmen oyunda gerçekten hoşumuza giden biriki teknik detay da elbetteki vardı. Mesela kimi objelerin kurşunlaetkileşim halinde olması bize göre başarılı idi. Ayrıca karaktermodellemelerinin de gayet başarılı olduğunu belirtmemiz gerek. Oyunesnasında X tuşuna basarak üçüncül kişi görüş açısına geçebiliyorolmamız da artılardan bir başkası.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Koridor
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Oyun Oyun İndir Oyun Dowload Oyun Crack Serial Oyun Pack Oyun Oyun Dowload Serial Crack Pack; :: Oyun Download (PC Oyunları...) :: Fps (First Person Shooter)-
Buraya geçin: